Esiletõstetud postitus

Koidula etluskonkurss

Sel aastal toimub seitsmendat korda Lydia Koidula pärandi väärtustamiseks ellu kutsutud üleriigiline Koidula etluskonkurss täiskasvanutele. ...

Kolmapäev, 30. september 2020

Uued näitused Saare Maakona Keskraamatukogus

Tekstid (inglise keeles): Ewa Solarz

Illustratsioonid: Aleksandra ja Daniel Mizieliński

Objektid: Oskar Zięta, Anna Kotowicz-Puszkarewicz, Artur Puszkarewicz, Agata Kulik-Pomorska, Paweł Pomorski, Magdalena Lubińska, Michał Kopaniszyn

Näituse kuraator: Sławomira Borowska-Peterson (Poola Vabariigi Suursaatkond)

Saare Maakonna Keskraamatukogu esimesel korrusel laenutusosakonnas on peale Ewa Solarzi raamatu ka välja pandud Aleksandra ja Daniel Mizieliński illustratsioonid ning nende kavandatud raamatud. Näha saab ka tunnustatud Poola disainerite töid, mis on justkui Ewa Solarzi raamatust välja võetud ja toodud esile 3D-na.

Esimest korda korraldas Poola Vabariigi saatkond selle näituse 2014. a. Eesti Lastekirjanduse Keskuses Tallinnas festivali DisainiÖö raames. Tänaseni on toimunud 16 väljapanekut erinevates Eesti ja Läti galeriides.

Poola autorite D.E.S.I.G.N. Eestis:

Raamat D.E.S.I.G.N. Koduse sisustuse ja mitteigapäevase majakraami aabits

Tekst: Ewa Solarz

Illustratsioonid: Aleksandra ja Daniel Mizieliński
Raamatusari: S.E.R.I.A. , kus on ilmunud ka raamatud kodust/arhitektuurist, kunstist ning moest – D.O.M.E.K., S.Z.T.U.K.A., M.O.D.A.

D.E.S.I.G.N. on uudne lasteraamat kõige üldisemalt levinud ning kõige vähem hinnatud kunstiliigist – disainist.

D.E.S.I.G.N. on lühike disainiajalugu: kaasahaarav ülevaade 69 kõige huvitavamast kodusest sisustusesemest viimase 150 aasta jooksul – alates klassikalistest kuni kõige hullumeelsemateni nagu poksiringikujuline voodi, täissirgeldatud lühter või skeletiga peegel. Neist enamik on kõige kuulsamate disainerite poolt kavandatud disaini-ikoonid alates Le Corbusier’st kuni Philippe Starckini. Poola disainerite loodud kodusisustusesemeid esindavad selles raamatus (ning ka näitusel Pärnus) Oskar Zięta, Anna Kotowicz-Puszkarewicz, Artur Puszkarewicz, Agata Kulik-Pomorska, Paweł Pomorski, Magdalena Lubińska ja Michał Kopaniszyn.

Lihtsate ja vaimukate kirjelduste, värvikate anekdootide ning veelgi värvikamate illustratsioonide abil lahutab „D.E.S.I.G.N.” meelt, paneb meid imestama ning teeb tundlikumaks ümbritsevate esemete esteetika ja vormi suhtes. See on raamat igaühele!

Ewa Solarzi raamatu ingliskeelset väljaannet (kirjastus GECKO PRESS) esitleb Poola Vabariigi Suursaatkond Saare Maakonna Keskraamatukogu laenutusosakonnas. Samalt autorilt on Kuressaares varem väljas olnud ekspositsioon “Disaini Aabits, ehk 100 eset 25 Poola illustraatori nägemuses”. Juhime ka tähelepanu, et Eesti lugejale peaks illustraatorite Aleksandra ja Daniel Mizieliński käekiri olema juba tuttav, sest just nende “Kaardid” (Varrak 2017) sai Eestis ülipopulaarseks. Näitusel saab võrrelda illustraatorite visiooni päris disainiobjektidega, mis on olnud kunstnikele inspiratsiooniallikaks. Näha saab tunnustatud Poola disainerite töid, sealhulgas megapaberlõiget meenutavat vaipa Dia, tapeete Mazzy ehk seinale mõeldud megavärviraamatut, kännulauda Malafor ning metallist täispuhutud taburette Plopp. Ühesõnaga – need on kõige igapäevasemad mitteigapäevased kodusisustusesemed. 


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar